Szalejąca inflacja a wraz z nią niespotykane ceny surowców doprowadziły do licznych anomalii na rynku. Zawrotne sumy na skupach osiągają wszystkie metale, co przekłada się na zwiększone koszty budowy domów, produkcji samochodów, maszyn oraz całej otaczającej nas infranstruktury. Poza „drenażem” naszych portfeli, zjawisko ma jeszcze inne, negatywne następstwo – kradzieże mienia. Okazuje się, że w szczególnej mierze w USA dotyczy to katalizatorów samochodowych.
Katalizator a w zasadzie reaktor katalityczny to urządzenie stanowiące część układu wydechowego samochodu spalinowego. Służy do zmniejszania ilości substancji szkodliwych w spalinach samochodu. Dokonuje tego poprzez reakcję chemiczną, w kontakcie spalin z substancjami katalitycznymi redukowane są tlenki azotu (reaktory trójfunkcyjne) oraz utleniane węglowodory i tlenek węgla (reaktory trójfunkcyjne i utleniające). Dlaczego jednak złodzieje tak bardzo interesują się kradzieżą katalizatorów? Ponieważ substancjami katalitycznymi reaktorów są metale szlachetne, takie jak: platyna, pallad czy rod. Ich zawartość zależy od typu silnika w jakim były zastosowane, jednak w Polsce obecna wartość używanego katalizatora z samochodu benzynowego wynosi na skupie od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Kradzież katalizatora jest dla złodzieja prostym zadaniem, wystarczy wejść pod samochód i wyciąć element układu wydechowego, co w dobie wydajnych narzędzi akumulatorowych jest bardzo ułatwione.
Złodzieje nagrani kamerą monitoringu
Fala kradzieży katalizatorów jest w Stanach Zjednoczonych sprawą bezprecedensową. Jak raportuje NBC News1 ilość zgłoszonych kradzieży w USA wzrosła ze średnio 108 miesięcznie w 2018 roku do 2347 w grudniu 2020 roku. Jeszcze więcej katalizatorów złodzieje ukradli w 2021 i 2022 roku. W samej środkowej Kalifornii w 2021 roku zgłoszono ponad 1000 kradzieży a liczba ta prawdopodobnie jest już większa w czerwcu 2022 roku2. Najczęstszym celem złodziei są Toyoty Prius, Hondy Element oraz Fordy Econoline, F250, Excursion.
Czy amerykańscy politycy mają jakiś pomysł na rozwiązanie sytuacji? Cóż, jak to zwykle bywa z politykami, pomysłów kilka mają, jednak na razie żadnych konkretów nie ma. Co jedyne, niektóre stany wprowadziły nakaz legitymowania i ewidencjonowania osób sprzedających katalizatory na skupach, jednak to najprawdopodobniej dla złodziei będzie stanowiło tylko „kosmetyczny” problem. Mówi się o wprowadzeniu obowiązku wybijania numeru VIN na obudowie katalizatora w nowo produkowanych samochodach, w takiej sytuacji osoba sprzedająca katalizator musiałaby przedstawić dowód własności samochodu przy sprzedaży katalizatora. To jednak w żaden sposób nie zabezpieczy posiadaczy już wyprodukowanych samochodów, których w Ameryce są miliony.
Kiedy politycy nie dają rady, obywatele muszą brać sprawy w swoje ręce. Powstają rozwiązania, które mają na celu zabezpieczenie katalizatorów. Choć większość z nich wygląda komicznie i wywołuje szeroki uśmiech na twarzy, to jednak ich zastosowanie staje się coraz bardziej uzasadnione. Firma Catclamp produkuje drucianą klatkę na katalizator, która ma utrudnić cięcie rur układu wydechowego i wyjęcie katalizatora. Firma Catstrap produkuje alarmy z podczerwieniowym czujnikiem ruchu instalowanym pod samochodem. Producent chwali się, że czujka wykryje każdego intruza a syrena 130dB skutecznie wypłoszy go spod samochodu. Chyba najrozsądniej wyglądającą ofertą jest produkt firmy Cat Shield Protection. Jest to stalowa płyta dopasowana do danego modelu samochodu, która osłania katalizator. Jest to coś w rodzaju osłony silnika lub skrzyni biegów, które fabrycznie stosowane są w wielu samochodach. Również lokalni mechanicy mają już swoje sposoby na zabezpieczanie katalizatorów, na YouTube można znaleźć liczne prezentacje osłon wykonanych ze stalowych prętów.

Czy sytuacja zmieni się w niedługim czasie? Cóż, problem jest skomplikowany i wynika z wielu czynników. Jednak z pewnością kradzieże katalizatorów nie będą już tak lukratywne gdy spadną rynkowe ceny surowców, w tym metali szlachetnych. Można przypuszczać także, że w momencie gdy zjawisko uspokoi się, wtedy przybędą politycy ze swoimi rozwiązaniami… 🙂
Przypisy
- https://www.nbcnews.com/business/autos/thieves-are-stealing-catalytic-converters-parked-cars-prices-precious-metals-n1274757
- https://www.ksby.com/news/in-depth/why-catalytic-converter-thefts-are-on-the-rise-and-whats-being-done-to-crack-down-on-thieves
Credits
- New York City traffic photo by Matthias Rhomberg
Dodaj komentarz